Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi incelenecek olursa öncelikler şu bilinmelidir ki bacağın kan akışını sağlayan ve bacağı besleyen damarlardan bir veya bir kaçının tıkanması ile oluş bir hastalıktır. Özellikle 50’li yaşlardan sonra görülmeye başlanan bacak damar tıkanıklığı hastada oluşturduğu rahatsızlık nedeniyle uzun süre yürüyemeyip duraklaması sonucu vitrin hastalığı olarak da adlandırılmaktadır. En çok damar sertliği bulunan hastalarda meydana gelen bu tıkanıklık, Buerger gibi damar hastalıklarında da sık sık görülmektedir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Hastalığın oluşma sebeplerinin en çok görülenleri damar kireçlenmesi ve damar sertliği hastalıklarının oluşturduğu tahribattır. Bu hastalık sebebiyle hasta uzun süre yürüyememekte ve bacağının baldır kısmında ağrılar hissetmektedir. Bu ağrılar zaman zaman sertleşmeyle sürebilir.

Bacak damar tıkanıklığının uzun süre seyretmesi halinde bacaklarda ciddi tahribatlar oluşabilir. Bunlar kangrene kadar ulaşabilecekken, morarma, yaralar veya soğukluk görülebilir. Erken teşhis bu hastalıkta çok önemlidir. Öyle ki bitkisel yöntemlerle veya ayakta tedavi ile sonuç alan hastalar vardır. Fakat iş cerrahi operasyona kaldıysa tedavi için stent takma, balon operasyonu veya damar için tıraşlama gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler hastanın tekrar sağlığına kavuşmasını sağlayabilmektedir. Eskiden anjiyo ile bacak damarlarında ki tıkanıklıkların açıldığı hastaların tekrar aynı problemi yaşaması halinde anjiyografi yöntemi ile damarlarındaki tıkanıklıkların açılması sağlanmaktadır.

Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacak Damar Tıkanıklığı Kimlerde Görülür

Bacaktaki atardamarların damar sertliği sebebiyle tıkanması herkeste görülebilecek bir hastalık olmasıyla beraber, 50 li yaşları geride bırakan kişilerde, şeker hastalığı bulunanlarda, hipertansiyon hastalarında, kolesterolü sürekli yüksek olarak seyredenlerde ve özellikle sigara içenler de sık sık görülmektedir. Damar sertliği ve damar sertliğine bağlı damar tıkanıklıkları bacağın yanı sıra kalp, beyin ve boyun damarlarını tahrip ederek ciddi sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Bacak Damar Tıkanıklığının Tedavisi

  • Öncelikle sigara içiyorsanız mutlaka ve acilen sigarayı tamamen bırakın.
  • Tansiyon veya şeker hastalığınız varsa elinizden geldiğince ilaçlarla dengede tutmaya çalışın.
  • Ayrıca hayatınıza bir hareket katarak günde en azından yarım saat hafif veya tempolu bir yürüyüş yapmaya çalışın.

Genelde bacak damar tıkanıklığı yaşayan hastalara hemen ilaç tedavisi başlanır. Aslında bu bir tedavi değil hastayı stabil tutmaya çalışmaktır. Bunlar kan sulandırıcı ilaçlar, kılcal damarları genişletmeye yarayacak ilaçlar ve dolaşım sistemini rayına oturtabilmek için ilaçlardır. Bu ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sizi stabil tutarken hastalığın daha fazla ilerlemesini engelleyecek ve ayrıca daha rahat yürümenize yardımcı olacaktır.

Bacak damar tıkanıklığının açılmasında bitkisel takviyelerinde etkisi oldukça yüksektir. Dr. Hakan Özkul’un tavsiyeleri ile bacak damar tıkanıklıkları açılan bir çok hasta vardır.

Siz Sorun Dr. Hakan ÖZKUL Yanıtlasın

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir