Damar Tıkanıklığı Tedavi Edilebilir mi?

Çağımızın hastalığı olan damar tıkanıklığı bütün vücudumuzu etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Bütün vücudumuzu saran damar yapımızın bir bölümünde problem oluşması bütün bir sistemi etkiliyor ve önlem alınmaz ise daha da büyük problemlere yol açıyor. Gerek yaşam şeklimiz gerekse yeme içme alışkanlıklarımız damar tıkanıklığına yatkın bir millet olmamıza sebep oluyor. Peki, bu damar tıkanıklığı tedavi edilebilir mi? Makalemizde bu soruya yanıt bulacağınızdan eminiz.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeme içme alışkanlıkları ve günlük yaşam şeklimize bağlı olarak gelişebilir. Bunun yanında bazı rahatsızlıklar da damar tıkanıklığına sebep olabilir. Mesela diyabet hastası bireyler yeme içme düzenine uymaz ve düzensiz bir beslenme şekli ile yaşamını devam ettirirse damar tıkanıklığı ortaya çıkar. Şekerden dolayı göz damarlarında oluşan tıkanıklık veya kuruma “ Behçet “ dediğimiz rahatsızlığı ortaya çıkarır. Behçet hastalığı demişten bu hastalığı bulup ortaya çıkartan Rahmetli Hulusi Behçet beyi anmadan geçemeyeceğim. Tabi ki birde hızla artan sigara alışkanlığı direk olarak kalp ve damar sağlığımızı tehdit ediyor. Uzun veya kısa süreli kullanımlar kanser riskiyle beraber ciddi kalp damar hastalıklarının meydana gelmesine sebep oluyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı tedavisi var mı yok mu yoksa tek tedavisi ameliyat mı buna değinelim. Damar tıkanıklığı tedavisi olarak doktorlarımız ameliyat önermektedirler. Bu ameliyatla ya vücudumuzda bulunan başka bir damarla bu tıkalı olan damarımız değiştirilir ya da balon yöntemiyle tıkalı damardan daha fazla kan akışı gerçekleştirilmeye çalışılıyor ve devamında hasta sürekli olarak kan sulandırıcı kullandırılıyor. Peki, yüz binlerce yıl boyunca insanlık tarihinde bütün hastalıklar görülmüş ve bu hastalıkların arasında damar tıkanıklığı da olmuştur. O dönemlerde insanlar nasıl çare bulmuş. Yapılan bazı araştırmalarla damar tıkanıklığının bitkisel çözümlerle ortadan kaldırılması konusunda ciddi ilerlemeler meydana gelmiştir.

Damar Tıkanıklığından Korunma Yolları

Damar tıkanıklığı önceden önlem alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Peki, bu hastalığa nasıl önlem alınmalıdır. Aşağıda bahsedeceğimiz maddelerle damar tıkanıklığından korunma yollarını anlatacağız.

İşte Damar Tıkanıklığından Korunma Yolları;

  • Kesinlikle sigara tüketilmemeli ve tüketilen ortamlardan uzak durarak pasif içicilikten kaçınılmalıdır.
  • Egzersiz yapmak vücudumuzu zinde tuttuğu gibi birçok hastalıktan da vücudumuzu koruyor. Egzersizle beraber hem kalp sağlığınızı güçlendirebilir hem de damar tıkanıklığından vücudunuzu koruyabilirsiniz. Örneğin asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanmak bile size faydalı olacaktır.
  • Günümüzde çok yaygın olan “ Fast Food “ yeme alışkanlığından uzak durarak damar tıkanıklığından kendinizi ciddi anlamda koruyabilirsiniz. Tabii ki çocuklarınızı da uzak tutmanız geleceğimiz adına oldukça yararlı olacaktır.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmakta önemlidir. Bunların yerine sağlıklı beslenme ile örneğin her yemekte salata gibi taze sebzelerden tüketerek damar yapınızı tıkanıklardan koruyabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu maddelerle kalp ve damar sağlığınızı koruyabilir ve ailenizin de kalp damar sağlığını koruması için bir adım atabilirsiniz.

Unutmayın hasta olmadan önce yapacağınız birkaç basit uygulamayla ciddi hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir