Damar Tıkanıklığına Bitkisel Tavsiyeler

Bugünkü makalemizin konusu oldukça geniş kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gereken damar tıkanıklığı ile ilgili olacak. Geniş kapsamlı deyince gözünüz korkmasın özet geçeceğimizi söyleyebiliriz. Nedeni, Niçin, Nasılı; Sebepleri, Risk faktörleri, sonuçları ve en önemlisi bitkilerle nasıl çözüm ve fayda alabiliriz sorularına kapsamlı ve aynı zamanda özet bir makale ile cevap arayacağız. Ancak baştan söylemeliyiz ki; Bu ve birçok hastalık konusunda bitkilerin olumlu etkileri ve hastalık tedavisinde destek olarak kullanımları ile ilgili, literatüre girmiş binlerce sayfalık makale ve klinik çalışma sonucunda ortaya konulan durum bitkilerin hayat boyu kullanımları ile ciddi faydaların alındığı doğu ve güney Asya ülkelerini örnek olarak gösterebiliriz.

Hayat boyu kullanım sonucunda alınan çok ciddi faydalar olduğu gibi tarçın gibi birçok bitkinin de bitki olarak kullanımlarının bazı olumsuzluklara sebep olduğu görülmüş ve bunun karşılığında klinik çalışmalar ile faydalı maddelerin bırakılıp olumsuz etki oluşturan maddelerin ayrıştırılarak atıldığı özel ekstreler ve formüller ortaya konmuştur. Eğer bitkilerden faydalanmak istiyorsak bu tip özel ekstreler ve formüllü izin ve onayları alınmış, çeşitli sertifika ve izinler ile üretilen ürünleri tercih etmek gerektiğinin de altını çizmemiz gerek.

DAMAR TIKANIKLIĞI NEDİR?

Damar tıkanıklığı; vücudumuzda genellikle, kalpten alt ve üst ekstremite, beyin ve diğer organlara temiz kan olarak tabir edilen akciğerlerden gelen oksijenden zengin kanın ulaştırıldığı atardamarlarda (arter) görülen kısmen de posttrombotik sendrom ismi ile bilinen toplardamarlarda (ven) gelişen tıkanma, daralma, sertleşme, plak oluşumu gibi aşağıda sıralayacağımız etmenler sebebi ile gerçekleşir.

DAMAR TIKANIKLIĞINA NEDEN OLAN ETMENLER NELERDİR?

  • Damar tıkanıklığı denince akla gelen başlıca sonuç atardamarlarda yaşanan tıkanıklıklardır. Bunlara gelmeden önce nadir görülen toplardamar tıkanıklığı sebeplerine bakmak gerekir.
  • Toplardamar tıkanıklıkları genel itibarı ile pıhtı (emboli) oluşumu ile gerçekleşen ven kapaklarının çalışmaması, damar yapısının genişlemesi, varis oluşumu, ödem birikmesi, kangren gibi sonuçları ortaya çıkan bir durumdur.
  • Diğer taraftan Toplardamar tıkanıklığına göre çok daha sıklıkla rastlanan ve hayati risk faktörü çok daha fazla olan atardamar tıkanıklıklarının sebepleri ise çok daha geniş bir alanda incelenmelidir. Çoğunlukla belli bir yaşın üzerindeki bireylerde görülen damar yapısında bozulma; Esnekliğini kaybetme, damar iç yüzeyinin kayganlık ve yumuşaklığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum genellikle damar yapısının sertleşerek esnekliğini ve yumuşaklığını kaybetmesiyle kaygan iç yüzeyin artık çeşitli partiküllerin rahatlıkla tutunabileceği alanlar haline gelmesi ile görülür.
  • Bu aşamadan sonra kayganlığını kaybeden yüzeye tutunan kan içerisinde yüzen çeşitli madde ve partiküllerin tutunması ve tutunan partiküllere başkalarının da eklenmesi ile plaklaşmaya ve git gide damar boyunca uzanan ve aynı zamanda damar çapında yükselerek daraltan tıkanıklık bölgeleri görülmeye başlar.
  • Bu partiküller kan şekeri, kolesterol ve bağlanmamış kan yağları ve sigara içimi sonucu akciğerden temiz kana karışan zift diye tabir edilen birikintilerdir.

DAMAR TIKANIKLIĞI AÇILIR MI?

Toplardamar ve atardamarların çeşitli sebepler ile oluşan tıkanıklıklarının ve damar yapısının bozulmasının tedavisine destek olarak; yapılan klinik çalışmalar ile sonuç verdiği ortaya konan literatüre girmiş yüzlerce çalışma ile etkisi bilinen bazı bitkileri saymak mümkün. Bunlardan birkaçını sizler için derledik.


At kestanesi ekstresi: Bacaklarda görülen variste ve varikosel tedavisinde dolaşımı düzenleyici ve ağrıları azaltıcı etki gösterir. Basura yönelik de kullanıldığı bilinmekte olup damar esnekliğini arttıran doğal botox olarak ta bilinen bu bitkinin içinde  aescin adlı  kılcal damar kanamalarını durduran bir bitkisel enzim de yer almaktadır.

L-Argnin: Arginin gelişim ve hayatiyeti sürdürmek adına vücudumuzun ihtiyacı olan 20 aminoasitten biri ve en önemlisidir denilebilir. Hücrelerin temel yapı taşı olan L-arginin damar yapılarının yenilenme, düzenlenme ve gelişimi için oldukça etkili mucize aminoasit diye bilinen bir üründür. Dikkat edilmesi gereken ise bitkisel fermente arginin olup olmadığı konusudur.

Ginseng ekstresi: Klinik çalışmalarda damar yapısını kuvvetlendirme etkisinin de olduğu belirtilen ginsengin başta beyin ve boyun damarları olmak üzere tüm damar yapılarında oluşmuş çeşitli sebeplere dayanan tıkanıklıkların eritilmesinde etkili olduğu görülmüştür.

Üzüm çekirdeği ekstresi: Antioksidan ve anti-kanserojen olarak bilinen ve ayrıca cilt sağlığına yaptığı olumlu katkılar ile bilinen üzüm çekirdeği ekstresi ayrıca kan dolaşımını artırma ve kanı temizleme gibi özelliklere de sahiptir.

Sentella ekstresi: Dünyada sadece tropik kuşak ülkelerinde yetişen; antiinflamatuvar ve yara iyileştirici etkisinin yanında, damar yapısında yaptığı olumlu değişiklikler ve damarları tamir etme özelliği ile klinik çalışmalarda ön plana çıkmıştır.

Çoban Çökerten Ekstresi: Erkeklerde testosteronu düzenlemede, güçlü bir afrodizyaktır, kadınlarda hormon düzenini sağlamada, yumurtalık problemlerini düzeltmede etkili olduğu bilinmektedir.

Bitkilerden faydalanmaktan kaçınmayın ancak bitkilerin nasıl ve neden kullanılması gerektiğini de iyice öğrenin. Bununla ilgili olarak Dr. Hakan ÖZKUL’un ve Uzman danışmanlarımızın bilgilerine başvurabilir tavsiyeler alabilirsiniz. Sağlık ve huzur dolu günler dileriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir