Damar Tıkanıklığının Şeker Hastalığına Etkileri

Damar Tıkanıklığı, damarlarımızın iç çeperlerine yapışarak oluşan kanımızdaki aşırı yağ ve şeker oranlarından meydana gelen partiküllerdir. Bu partiküller damarın iç çeperine tutunarak orada yer ederler ve akış yolunun daralmasına sebep olur. Kan akış yolunun daralması sonucunda ise kanın ulaşması gereken yere az kan ulaşır ve yeterli besleme yapılamaz. Yeterli beslemenin olmadığı bölgelerde doğal olarak problemler ortaya çıkar.
Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin öncülük ettiği damar tıkanıklığı bir de sigarayla desteklenirse ileri seviyelerde %50 ve üzeri tıkanıklıklarda damarlarımızın içerisindeki tıkanmalara plaklar (ataron plak) denir.
Şeker hastalığı nedir?
Vücutta bulunan pankreas organımız kandaki şekerin enerji olarak kullanılması ve yüksek şekerin azaltılması için emilim sağlar. Şeker hastalarında ise pankreas görevini yapamaz veya çok az yapar ve kandaki şeker oranı git gide yükselir. Sonucunda ciddi şeker komaları veya vücudun belli bir bölgesinde ani şeker ataklarıyla geri dönülemez hasarlar meydana getirir. Şeker ( diyabet ) hastalığında dışardan gerekli takviye ve tedavi görülmezse kandaki şeker oranı sürekli yüksek olacağından damar yapısında bozulmalar ve tıkanıklıklar meydana gelir.  


Bu iki hastalık arasındaki bağlantı ne?
Damarlarımızda oluşan tıkanıklıklar vücudumuzdaki kan akışının düzgün sağlanamaması problemini oluşturur bu da organlarımızın sağlıklı kanlanamaması demektir. Yeterli kana ulaşamayan organlar günden güne tembelleşir ve işlevini yerine getiremez hale gelir. Pankreas organı da bu durumda düzgün beslenemez ve yeteri kadar insülin üretemez ve vücudumuz da dengesizlik başlar. Bu dengesizlik bir kısır döngüye dönüşür ve şeker hastası olan bir kişi düzgün beslenmesine dikkat etmezse sigara kullanımı varsa kanındaki bu olumsuz etkiler damarlarını tıkamaya devam eder tıkanıklık yüzdesi artan kişinin vücuttaki kan dolaşımı iyice bozulur ve hasta yüksek oranda kalp krizi riski taşır. Diyabet hastalarının kalp krizi riskleriyle ilgili Dr. Hakan ÖZKUL’un Tavsiyeleri şu şekilde.

Dr. Hakan ÖZKUL’un Tavsiyeleri;
  • Her sene veya 6 ayda bir hastanelere giderek gerekli kontrolleri yaptırın.
  • Ne kadar erken teşhis o kadar yüksek oranda kurtulma ve hastalıktan daha az zarar görme riski demektir.
  • Yeme içme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir. Mutlaka diyetisyenlerden öneri alın.
  • Sigara kullanıyorsanız acilen bırakmalısınız.
  • Her yemekte mutlaka taze sebzelerden oluşan salata ve yoğurt yemelisiniz.
  • Her akşam yemeğinden sonra en az 20 dk. yürüyüş yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir