GOTU KOLA: Varis Tedavisinde Doğal Mucize

Varis kısaca damar dokusunun bozulmasıdır. Gotu kola varis tedavisinde son zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Basınca maruz kalarak oluşabilir. Aşırı kilo varise sebep olabilmektedir. Bununla birlikte dengesiz beslenme varis oluşumuna katkı sağlayabilir.  Ayrıca bilinçsiz spor faaliyetleri de yine Varise davetiye çıkarabilir. Damarlarımızı esnek su boruları gibi düşünelim. Farklı olan özelliklerinden en önemlisi ise damar içindeki kanatçıklardır.  Bu kanatçıklar kalbin pompaladığı kanın hareketine yardımcı olurlar. Spor yaparken olan veya aşırı yüke maruz kalan damardaki zorlanma, balon etkisi yaparak dokunun yıpranmasına sebep olur. Bu esnada Damarlarımız içindeki kanatçıklar da bu yıpranmadan nasibini alır.  Bundan sonraki süreçte dolaşım bozuklukları gözlemlenir. 

Varis Türleri Nelerdir?

Aslına bakarsak varislerin temel mantığı doku harabiyetine dayansada. Bunlarıda ikiye ayırıyoruz. Biz bacaklarımızdaki mor damarlara Varis deriz. Yani gözümüze çarpanlara. Kimisi aşırı bozulmuş olarak başparmağımız kalınlığında karşımıza gelebiliyor.  (Lütfen bu kadar ertelemeyin,  kendinize yazık etmeyin). Kılcal veya normal kalınlıktaki mor damarlarımızın gözle görülenlerine dış Varis diyoruz.
Varisler bacaklarımızdaki gerilmelere sebep olur fazla yol yürütmezler. Hatta kısa mesafelerde dahi kasılabilir bacaklarımız. Bu kasılmalar varken bacaklarımızda Varis göremiyorsak tabiki doktorunuz teşhisini koyacaktır. Ama konu Varis ise işte buna da iç Varis diyoruz. 

Varis tedavisi mümkün mü?

Tıpta, Varis tedavisi kimyasal ilaçlar yardımıyla sınırlı olarak uygulanmaktadır. Daha çok işe cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler kötü görüntüyü giderir. Fakat söz konusu damarın işlevi iptal edilmiş olur. Cerrahi olarak varisli damar bölgesi ya boydan boya veya iptal edilecek kısmın başlangıç ve bitiş kısımları kesilerek damar alınır. Bu şekilde bozulmuş damar dokusundan kurtulmuş oluruz. Bir başka yöntemde Enjeksiyondur.  Bozulmuş damarın dolgu malzemesi ile doldurularak iptalidir. Yalnızca söz konusu damar ile ilgi ağrı ve kötü görüntüden kurtuluruz.

Başka çaremiz yok mu? Dersek. Alternatif Tıp bize yeni seçenekler çıkarmaya devam ediyor. Fitoterapi Bilim dalında Varis için araştırmaları yapılmış yapılmakta olan bitkiseller mevcut.

VARİS TEDAVİSİNDE GOTU KOLA MUCİZESİ

Üzüm çekirdeği ve at kestanesini duymuşsunuz. Damar hasarlarında çok iyi fayda sağladıkları bilimsel araştırmalarda belirlenmiştir. Fakat bir mucize bitki var ki boyundan büyük işlere kalkışıp üstesinden de gelmeyi başardığı bir gerçektir. GOTU KOLA bitkisinden bahsediyoruz. Bir bataklık bitkisidir. Ana vatanı Sri Lanka’dır. Kendi küçük fakat etkisi inanılmaz. Etkisini gördükten sonra bilim insanlarının en çok tavsiye ettiği bitki olan gotu kola, tüketildiğinde kana karışarak damarlarda geziyor. Hasarlı bölgeye nüfuz ederek damar tamiratı sağlıyor. Fitoterapi uzmanı Dr. Hakan Özkul Varis için bu bitkiyi ilk sırada tavsiye ediyor. Extract olarak tüketilmesi, etkisinin katlanarak artmasını sağlayan bitki özellikle ameliyat olmaktan çekinen hastalara umut veriyor.

Her türlü sağlık sorunlarınız için soru kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir