Hipertansiyon nedir? Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon, kalbimizin damarlarımıza uyguladığı basınçtır.  Kalbinizin iki bölümü var 1.bölüm sağ tarafı, kirli kanı akciğerlerimize pompalar. Kalbin sağ kısmı sol kısmına göre düşük miktarda basınçla kan pompalar. Küçük tansiyon buna diyoruz. Kalbinizin 2. Bölümü sol tarafı ise temiz ve oksijen bol olan kanı vücudumuza pompalar. Kalbinin sol bölümü sağ bölümüne göre yüksek basınçta kan pompalar. Büyük tansiyon da buna diyoruz. Büyük küçük tanıyın arasında ki basınç farkı da  nabız basıncını gösterir. Gün içerisinde Kan basıncı değişkenlik gösterir. Teşhis edilebilmesi için, dijital olmayan  tansiyon aletleriyle farklı zamanlarda üç ölçüm sonucuna ihtiyacımız olacak.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri?

Yüksek Tansiyonun önemli iki faktörü vardır. Biri, “genetik”. Bir diğeri ise “çevresel” faktörlerdir.  Anne ve baba tarafından yakın akrabalarınız da yüksek tansiyon varsa genetik olarak sizde de yüksek tansiyon hastası olma riski çok yüksek.

Çevresel faktörler; sağlıksız beslenme stresli hayat şartları kötü alışkanlıklar hipertansiyonun ortaya hastası olmamıza sebep olabilir. Tükettiğimiz gıdalar  Çevresel faktörlerde en önemli etkenlerdir.

Hastaların % 90-95’inde yüksek tansiyona hastası olmalarına sebep olacak bir hastalık toktur. Bunlara birincil hipertansiyon denir. Diğer % 5-10’luk hastada yüksek tansiyon bir sebebe veya hastalığa sekonder olarak meydana gelir. İkincil hipertansiyon buna diyoruz.

En sık rastlanan ikincil hipertansiyon nedenleri şunlardır:

Yüksek oranda tuz tüketilmesi Aort ana damarının kalpten gelen bölümündeki daralma başımızın içindeki basıncının yüksek olması. Bu problemler cerrahi müdahale veya ilaç tedavisi ile çözümlenebilir. Fakat bunlar kesin çözüm olmuyor maalesef doğal bitkisel gıdalarla bu hastalıklar yeteri oranda fayda gösteriyor Dr.Hakan Özkul bu konuda önerileri hastalara önemli derecede fayda sağlıyor  Hipertiroidi ya da hipotiroidi bitkisel ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılabilir.

Bir diğer sebep ise kan basıncını yükselten ilaçlardır

Birçok kullanılan ilaç, farklı şekillerde  kan basıncını yükseltebilir. Romatizma ve depresyon hastalıklarında kullandırılan bazı ilaçlar bunların başında gelir. Bu ilaçlar yüksek tansiyona sebep olabilecekleri gibi hipertansiyon hastalığında  kullandırılan ilaçların etkisini de azaltabilirler. Bu nedenle yüksek tansiyonlu bireyler tükettikleri tüm ilaçları mutlaka doktorlarına danışmalı ve onların onayını almadan başka hiç bir ilaç tedavisine başlamaması gereklidir.. Bu gibi yan etkiler görecek olan hastalarımıza tansiyon hastaların a bitkisel olarak dengeleyici ve bu rahatsızlığı hayat boyu bir daha çekmeyecekleri sağlıklı bir yaşam için bitkisel çözümler üretiyoruz bu tavsiyelere uyan hastalarımız ileri derecede fayda görmüş ve doktorlarının ömür boyu kullanacaksınız dediği tansiyon ilaçlarından kurtarmış bulunmanın hazzını yaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir