Kalp Krizine Karşı Arginine Mucizesi

ARGININE

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan en dikkat çekici gıda takviyeleri arasında L Arjinin (L ARGININE) içerenlerin olduğunu görmeye başladık. Peki bu bir tesadüf mü?

ARJİNİN (L ARGININE) NEDİR?

Arjinin aslında pek te yeni bir keşif değil. 1886 yılında bir kimyager olan İsviçreli bilim adamı ERNST SCHULTZE bu amino asidi bir bakla tohumundan izole etti. Daha önce vücudumuzda üretilebilen ve temel 20 aminoasitten birisi olarak biliniyordu fakat SCHULTZE’un keşfi sonrasında yapılan araştırmalar bu aminoasidin doğal kaynaklı proteinlerin temel yapısını oluşturduğunu ortaya koydu.

ARJİNİN (L ARGININE) NEİŞE YARAR?

Bu aminoasit “C6H14N4O2 formülü, (S)-2-Amino-5-guanidinopentanoic acid IUPAC numarası ve “174,2 g/mol” molarkütlesi ile Tüm dünyada genel olarak hayvansal artıklardan (kemik,kıkırdak, vb. gibi) üretilen kolajenden hidroliz yoluyla elde edilir. Bunun yanında bu aminoasit ilk kez harici bir kaynaktan elde eden kişi olan ERNST SCHULTZE gibi bitkisel fermente yoluyla da üretilebilmekte. Özellikle dini hassasiyeti olan bireylerin tercihi de bu yönde. Arjininin kullanım alanları ise oldukça geniş.

 

Bitkisel Takviyelerin Yan Etkisi Var mı?

Tıbbi aromatik bitkiler uzmanı sayın Dr. Hakan Özkul bu konuda şöyle konuşuyor;

Doğal ürünlerin genel itibarı ile pek yan etkisi bulunmasa da, hamilelerde, süt emzirenlerde doktor tavsiyesi ile kullanılması tavsiye edilir. Bunun haricinde klinik manada tespit edilmiş bir yan etkisi yada gelişen bir komplikasyon görüldüğü bilinmemektedir.

Dr. Hakan Özkul’un da sözlerine göre bitkisel takviye ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilir yakın çevremize de kullandırabiliriz.

 PROFESYONEL SPORCULARIN VAZGEÇİLMEZİ L-ARGININE

Arjinin (L ARGININE) profesyonel sporcuların günlük diyetlerinde sporcu diyetisyenleri tarafından yoğun olarak kullandırılan bir ürün. Sporcularda ise spor yapmadan önce kullanıldığında daha uzun ve kaliteli spor yapma ve yorgunluğun ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olduğu klinik testler ile ispatlanmış bir aminoasittir.

 ARGININE – KALPKRİZİ İLE İLİŞKİSİ

Arjinin Yüksek tansiyonu düşürme, damar sertliğini önleme, damarlarda plak oluşumunu önleme ve Konjestif  kalp yetmezliğinde kalbin güçlendirilmesinde etkilidir.

Bunun yanında; Erkek ve bayanlarda cinsel problemlerin tümünde, sperm azlığında (spermi oluşturan ana maddedir), şeker hastalığında, yaraların geç iyileşmesinde,  cilt sağlığında cildin yenilenmesinde, hafızayı güçlendirmede, hipofiz bezi işlevlerinde, büyüme hormonu problemlerinde, uykusuzluk ve yorgunlukta ve hücresel ölçekte multifonksiyonel işleve sahiptir ve hücre bölünmesine yardımcı olur. Buda kreatin üretimini artırarak kas kitle artışında önemli etki ortaya koyduğu gibi bu sırada yağ yakımını da destekler. Kemik ve doku hasarlarında, yaralanmalarda iyileşmeyi hızlandırır. Son çalışmalarda ise mesane iltihabının tedavisinde ve HIV/AIDS hastalığının tedavi sürecinde bile bağışıklık sistemin oldukça iyi oranda desteklediği ve bu hastaların kilo alımını sağladığı ortaya koyulmuştur.

Siz Sorun Dr. Hakan ÖZKUL Yanıtlasın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir