KALP KRİZİNİ 5 ADIMDA ÖNLEYİN

Çok önemli bir konudan bahsediyoruz ve herkesi bu yazıyı okumaya davet ediyoruz çünkü 7 de 1’lik bir risk ile siz de kalp krizi geçirme riski altında olabilirsiniz. Son dönemde yapılan araştırmalara göre kalp krizini önlemenin yolları ile ilgili farklı bilgileri ve araştırmaları derledik. Oku, uygula ve Kalp krizini 5 adımda önle.

KENDİNİZİ ÖLÇÜN

Kendini bilmek, yani kendi risk grubunu analiz ederek kriz geçirme ihtimalinin ne olduğunu öğrenmek korunma yollarının ilk adımı olmalıdır. Hastalıklarımız, genetik yatkınlığımız, yaşımız, kilo değerimiz, ne kadar spor yaptığımız ve kötü alışkanlıklarımız referans noktalarıdır bunların her biri riskinizi artırır. Bu analiz sonrasında ise şunlara dikkat etmeliyiz.

Kalp Krizini Önlemek için 5 Adım

1-MADENSUYU İÇİN

Evet, Uzmanlar madensuyu içmeyi tavsiye ediyor. Çünkü madensularında genel itibarı ile magnezyum bulunmakta. Magnezyum ise damarların, yapısal oluşumlarını ve kriz sırasında yaşanan sorunları karşılayabilmesini desteklemektedir. Uzmanların özellikle hamam ya da sauna sonrasında madensuyu tavsiye etmesinin en önemli sebebi de aslında bu. Magnezyum içeren gıda takviyelerinin son dönemlerde kalp krizi riski yüksek bireylerde kullanılmaya başlanması da yine bu temele dayanıyor.

2-ORGANİK BESLENİN

Organik besin maddeleri tüketmeye gayret gösterin. Hem koruyucusuz olmaları hem vücudumuza katacakları olumlu faydalar nedeni ile organik gıdaları tercih edin. Organik gıdaların alternatifleri ise Bitkisel gıda takviyeleridir. Özellikle ender ve güvenilir ekstraktlar ile hazırlanan doktorların tavsiye ettiği ve bu işi çok kaliteli firmalar yok değil. Her ne kadar normalden pahalıya geliyor olsa da organik gıda da bitkisel takviyeler de önemli bir yöntem.

3-STRESE DUR DEYİN

Stresiniz den kurtulmaya gayret edin. Bir dönemin meşhur sözü “büyükşehirde yaşamanın getirisi stres” artık pek te büyük şehirlerle sınırlı değil. Güncel hayatta her yaştan bireylerde stres bozukluğu durumları ile karşılaşıyor ve çok ciddi sonuçları etrafımızda görür hale geliyoruz. Günlük iş stresinin yanına ekleyeceğimiz o kadar çok stres argümanı oluştu ki ucu bucağı yok. Elimizin altında hızlanan teknolojiye inat; Trafikten tutun, kadın- erkek ilişkilerine, spor organizasyonlarından, arkadaşlarımızla güzel bir mekan da oturmaya kadar her şeyde bir yetişebilme, zamanı kaçırmama, sıraya girme, erken gitme, geç çıkma, yolda kalma, bekleme ve bekletme derken her manada ve her türlü stres yaşıyor hale geliyoruz. Bu stresten bir an önce kurtulun ve rahatlayın.

4-ALIŞKANLIKLAR

Özellikle kötü olanları hemen def etmelisiniz hayatınızdan. Alkol, tütün, uyuşturucu maddeler, hepsi çöpe… Bunların yanında kötü alışkanlıklarımız yok mu? Var tabi; mesela 1. Kata çıkmak için asansör kullanmak. Ya da yürüyen merdivenlerde dikilmek. 100 metre ilerideki markete arabayla gitmek. Arkadaşlarla metroya yakın bir kafe de buluşmak. Bu gibi alışkanlıklar artırılabilir sayıca ancak bu kadar kinaye ile sanırım anlaşılmıştır mesajımız. Günlük hayatımızda çok az yürüyor ve çok az egzersiz yapıyoruz. kalp krizine karşı Hadi biraz hareket.

5-SPOR YAPIN

Yukarıda söyledik günlük hayatımızda çok az egzersiz yapıyoruz diye. Bu egzersiz ifadesine günlük sabah sporumuz ve her akşam gittiğimiz en az 45 dakikalık yürüyüş yada 20 dakikalık koşu dahil değil haberiniz olsun. O yüzden spor yapmayı da egzersiz yapmak gibi unutmayın ve günlük programınıza mutlaka dahil edin bir uzmanına danışın yada bir spor salonuna yazılın. Vücut geliştirme bu manada etkili değil buda ayrı bir dip not olsun.

 

HAYATINIZI DÜZENE KOYDUNUZ

Bu kadar şeyi gerçekten bir araya toplayıp yapabilirseniz ki yapmanız gerek; kalp krizinden korkmayın. Hayatınızı düzene sokmanız, sağlıklı yaşamak aslında o kadar da zor değilmiş değilmi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir