KALP KRİZİNİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Kalp krizi ile ilgili ana neden şudur diye bir değerlendirme yapmak pek mümkün değil. Bilim çevreleri Türkiye özelinde 7 de 1 oranında bir nüfus yaygınlığı söz konusu olan ve gittikçe bu oranın arttığı bir ülkede Kalp krizine ana sebep şudur demenin pekte mümkün olmadığını ifade ediyorlar.

Bu nedenle kalp krizine sebep olan birçok faktörü saymak mümkün olacak. Buna bağlı olarak sayacağımız faktörlerin direkt yada indirekt etkilerinin söz konusu olduğunu söylemek gerek. Yani sadece damar tıkanıklığınız varsa kalp krizi geçirirsiniz diye bir durum yok. Gün içerisinde hayatınızı etkileyen birçok şey de kalp krizine sebep olabilir. İşte kalp krizini tetikleyen faktörler!

TRAFİK KALP KRİZİ YAPAR MI?

Evet! Konu başlığımız olan soru doğru hem de Belçikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir risk tasnisi sonrası çıkan en önde sonuçlardan. Trafik çilesi diye ifade edilen bir sıkıntılı zaman dilimi var özellikle büyükşehirde yaşayan bireylerin hayatında. Hem de öyle azımsanmayacak sürelerde yaşıyoruz bu sıkıntıyı. Günde 8 ila 10 saatlik bir mesai süremiz var bunun yanında sabah işe gidiş akşam işten dönüş olmak üzere 2 ile 4 saat arasında değişen sürelerde çekilen bu sıkıntı hali kalp krizine sebep olan durumların başında geliyor büyükşehir insanı için.

STRES

Tam da bu noktada trafiğin yaşattığı sıkıntılı durumdan bahsetmiş ve o arada iş hayatında 8 ile 10 saat arası bir mesaiden bahsetmişken özellikle işyerinde yaşadığımız stresi de buraya eklemek gerek. Çünkü neredeyse trafik çilesinde yaşadığımız sıkıntının bir benzerini ofis yada işyerimizde iş bitirme, patrona yada müdüre hesap verme, astlarımızdan rapor alma, sorumluluk alanımızdaki işleri yetiştirme ve gerçekleştirmek için harcadığımız efor ve düşünsel yorgunluk ile yaşıyoruz. Bunun yanında sadece işyerinde de değil yaşadığımız stres. Evimizde ailemize karşı olan sorumluluklarımız, sosyal yaşantımızda eşimize dostumuza karşı sorumluluklarımız ve bunları yerine getirmek için harcanacak zamanı yetiştirmek ile ilgili ve insanları mutlu etmek ile ilgili streslerimiz de bulunmakta. Bu nedenle bilim insanlarımız için stres başlıca kalp krizi etkeni.

SPOR

Evet yanlış okumuyorsunuz spor da kap krizini tetikleyen faktörlerden. Ama hangi spor? Tabiiki düzenli yapılan basit sportif faaliyetlerden bahsetmiyoruz. Günlük aktivitesi tamamen durağan olan özellikle ofiste oturarak çalışan bireylerimize söylüyoruz. Yoğun ve uzun süreli ağır spor yapmaktan kaçının. Akşama kadar yatıyoruz, hafta boyu yatıyoruz “arayı kapatmak lazım” ifadesi sizi, birden 2.80 uzatan sağlam bir kalp krizine sebep olabilir. O yüzden spor uzmanları ve doktorlar düzenli yapılan hafif sabah sporuna daha sıcak bakıyorlar. O nedenle uzmanlar, profesyonel sporcuların kalp ve damar yapılarında oluşan kapasite artışını kontrol altına almak amacı ile “L-arginin” başta olmak üzere çeşitli güç ve kapasite kontrol ürünlerinin sporculara, diyetisyenler tarafından kullandırıldığını belirtiyorlar.

İÇECEKLER

İçecekler de kalp krizini tetikleyebilir. Burada birçok içecek sayılabilir ancak, başta içinde çok yüksek miktarlarda kafein içeren enerji içecekleri, damar yapısının daralmasına neden olan alkollü içecekler ve başta kahve ve çay olmak üzere doğal kafein içeren içecekleri ve asitli ürünleri saymak mümkün. Bu tip içecekleri tüketirken dikkatli olunmasını salık veriyor uzmanlar. Özellikle enerji içecekleri çok yüksek oranlarda kafein içerdiği için aşırı uyarılan başta kalp kası olmak üzere tüm kaslarımızın 5 ila 6 saat sonra nasıl yorgunluk çektiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenledir ki uzmanlar 1. Fincanımızdan sonra her fincan kahvenin kriz riskimizi 5 e 6 ya katladığını söylüyorlar. Bu oran kafein oranı yüksek olan diğer içeceklerde çok çok daha fazla…

DİĞER NEDENLER

Aslında genellikle kalp krizi ile anılan birçok etmen yerine daha az  bilinen sebepleri yazımızda açıklamak istedik. Her ne kadar bilinse de isimlerini burada zikretmeden de geçmeyeceğiz tabii ki sonuçta ağırlıklı risk faktörleri olarak geçiyorlar. Bunlar; Genetik yatkınlık olarak ifade edilen ailesel, kalıtımsal bir durum kaynaklı kalp krizi geçirme riski. Yani ailenizde varsa sizde de olabilir. Bir diğeri Kötü alışkanlıklar olarak genel bir başlığa toplayabileceğimiz; sigara, alkol, uyuşturucu maddeler… gibi. Bunların yanında ilerleyen yaş ve obeziteyi de risk faktörleri arasında saymak kesinlikle gerekiyor çünkü yaş ilerledikçe vücudun olumsuz durumları tolore etme yüzdesi düşer bunun nedeni ise organların çalışma yüzdelerinin düşmesi kısacası eskimesidir. Tam bu noktada organları yenileme ihtiyacımızın yine bitkisel gıda takviyeleri ile mümkün olduğunu belirtebiliriz. Obezite ise vücudun olması gereken kilodan fazlasını her manada taşımakta zorlanmasından kaynaklı oluşan riskten kaynaklı çok önemli bir faktördür. Son olarak ise diğer hastalıklar sayılabilir. Bunlar bağlı hastalıklar olarak ta zaman zaman karşımıza çıkıyor. Şeker, Yüksek ve Düşük tansiyon, Kolesterol, Uzuv kayıpları, Grip gibi ağır metabolizma hastalıkları, Böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda risk faktörlerine eklenebilir.

NE YAPMALI?

Stresten uzak, kötü alışkanlıklardan uzak, spor yapan, sağlıklı beslenen, doğal ve organik ürünleri hayatının parçası haline getiren bireyler haline gelebilirsek işte o zaman bu risklerden kurtulmak ve sağlıklı hayatlar yaşamak çok mümkün olabilir. Yani hemen sigarayı bırakın! Alkolü hayatınızdan çıkarın. Düzenli olarak kendinize uygun egzersizler yapın. Stresinizin kaynağı olan etkenlerden uzak durun. Hadi bakalım başlayın…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir