KOAH Hastalığı Belirtileri, Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

KOAH HASTALIĞI AÇILIMI KRONİK OBSTÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI, HALK DİLİNDEKİ BİLİNEN ADI ŞİKAYETİN ANA SEBEBİ OLAN NEFES DARLIĞI.

Bu zor hastalık özellikle 40 yaşlarından sonra başlar. Esas sebebi ise ülkemizde kullanımı 12 yaşlarına kadar düşen “ sigaradan ” oluşur.

Elbette tek sebebi bu değildir bununla birlikte bulaşıcı değildir. Amfizem de Konağın ilerleyen halidir ve KOAH hastaları bunu boğulmak olarak adlandırır.

Koah Hastalığının Belirtileri

KOAH hastalığının belirtileri ilk etapta günde 3-4 sefer balgamlı öksürükle başlar ve merdiven cikmalarda nefes nefese kalma hatta her türlü fiziksel aktiviteden sonra nefes nefese kalmaya başlar. Akciğer zaman içerisinde yoruldukca ve özelliğini yitirmeye başladıkça belli başlı rahatsızlıklar meydana çıkar. Akciğer tamamen bir sünger yapıya sahiptir ve içerisindeki hava kabarcıkları sayesinde nefes alışveriş görevini yapar.

Sigara kötü yaşam koşulları şehir havası tozlu veya kimyasal ortamlar hızlı bir şekilde akciğerin ömrünü kısaltır ve karşımıza ilk anda astım bronşit olarak çıkar ve ilerledikçe koaha kadar ilerler ve maaleseftir ki koahin tedavisi çok mümkün değildir. Fakat olabildiğince yaşam koşullarını organikleştirdikçe yaşam kalitesi artacaktır.

Koah Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koah hastalığında dikkat edilmesi gerekenleri sizler için Dr. Hakan ÖZKUL şöyle sıralamaktadır;

  • Özellikle dikkat edilmesi gerekenler gün içerisinde bol temiz hava, tozlu ortamlardan uzak durmak.
  • Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak.
  • Kimyevi malzemelerin kullanıldığı ortamlardan uzak durmak ( buna deterjan kokusu dahil).
  • Doktor tavsiyeleri ve etkili bitkisel gıda takviyelerinden destek alabilirsiniz. Bu uyarılara dikkat edildikçe yaşam kaliteniz oldukça artacak olup nefes alışverişinde ki rahatlamayı kısa zamanda fark edeceksiniz.

Dr. Hakan Özkul Sözlerine Şöyle Devam Etti.

KOAH hastalığı verilere göre yılda 2.9 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Bunun için oldukça dikkat ederek temiz bir nefes alışverişinde dikkat ediniz. KOAH’ın  hayatınızı kısıtlamasına izin vermeyin. Hastalığınızı ele alın ve kendi ihtiyaçlarınıza göre biraz da doktorunuz olmaya çalışın. Akciğerler hayatımızı yönlendiren en önemli organlardandır ve ona iyi bakın ki ilerleyen yaşlarda size sorun çıkartmasın. Gün içerisinde bol temiz hava alabileceğiniz ortamları tercih edin, kendinizi yoğun efor ve stresten uzak tutun.

Lütfen KOAH olan veya olmayan herkese en büyük tavsiye sigaradan uzak durun!

Sağlıklı hayatlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir