KOAH Hastalığına Bitkisel Tavsiyeler

KOAH Hastalığı ülkemizde 5 milyondan fazla insanı etkileyen, nefes almayı güçleştirici, sürekli ilerleyen bir hastalık bu yazımızda KOAH hastalığı nedir? Nasıl olur? Tedavi edilebilir mi? Gibi sorulara yanıt ararken; tedavilerinde destek sağlayacak bitkilerden bazılarını da ele alacağız.

KOAH NEDİR?

Tıp diliyle Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak tanımlanan KOAH halk arasında da bu kısaltma ile bilinmektedir.
Kelime anşamları ile inceleyecek olursak Kronik. Yani uzunsüredir devam edegelen. Obstrüktif. Yani tıkayıcı (akciğerdeki bronş ve bronşiolleri tıkadığı için) bir hastalıktır. Burdan çıkarılacak Türkçeleştirilmiş isim Uzun süreli Akciğer Tıkanması Hastalığı olabilir.
Çok sinsice ilerleyen ve başlangıç evresinde genellikle tesadüfen teşhis edilebilen bir hastalıktır. Genel olarak ileri evrelerde teşhisi mümkündür. Anfizem ve Bronşit’in karışımı olarak ta ifade edilen bu hastalık genel itibarı ile sigara tüketimi kaynaklı olarak ortaya çıkar.

KOAH NEDENLERİ NELERDİR?

Sigara tüketen bireylerin başka bir deyişle Bağımlı bireylerin çoğunda 15 yıllık tüketim sonrasında bu hastalığın risk gurubuna girilmektedir. Ancak burada şunu da söylemek lazım sadece sigara etken değildir. Akciğer hastalıklarından birini geçirmiş bireylerde daha kısa süreli sigara tüketiminde de KOAH görülebilir.
Sadece halen sigara içmeye devam eden bireylerde değil uzun süre sigara içmiş sonrasında bırakmış kişilerde de KOAH görülmektedir. Bunun sebebi yukarıda zikrettiğimiz gibi hastalığın sinsi bir şekilde ilerliyor olmasıdır. Hastalar balgam çıkarma ve sigaraya bağlı kuru öksürük gibi belirtilere aldırış etmediklerinde erken teşhis te mümkün olamamaktadır.

Ülkemizde sigara BAĞIMLILIĞI çok yaygın olduğundan bu hastalığın görülme sıklığı da her geçen gün artmaktadır. 15 yıl öncesine nazaran günümüzde görülme sıklığı üç kat artmıştır. Şimdilerde her 5 sigara BAĞIMLISI ndan biri KOAH olmaktadır. Bu da ortalama 5-6 Milyonu bulan bir hasta grubuna denk gelmektedir.

KOAH olan hastalar amfizem ve bronşit hastalarının gösterdiği hastalık belirtilerini birlikte gösterir. Hem bronşlarda tıkanıklık ve nefes almada güçlük, sonrasında bronşiol ve alveollerin harabiyet ve parçalanması ile gelişen amfizemle kesik nefes alma ve öksürme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların devamında ise akciğerde karbondioksitten temizlenip oksijenden zenginleşecek olan kan temizlenmez oksijen geçişi az olur ve buna bağlı olarak oksijen ile beslenemeyen diğer organlarda da farklı birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına temel hazırlar.

KOAH NEDENLERİ NELERDİR?

KOAH ilerleyici bir hastalık olduğu için hastada sigarayı bıraktıktan sonra bozuklukların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesinde yavaşlama görülür. Sigarayı bırakmayan hastalarda ise hastalığın çok hızlı bir şekilde ilerlediği görülmüştür. KOAH için kullanılan ilaçlar ise hastaların şikayetlerinin azaltılması manasında etkili olmaktadır. Bu ilaçlarKOAH’ı tedavi etmek veyahut ilerlemesini yavaşlatmak gibi etkileri bulunmamaktadır. Dolayısıyla sigarayı bırakmadan KOAH tedavisi yada ilerlemesinin yavaşlaması söz konusu bile değildir.

KOAH TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

KOAH tan kurtulmanın yolu yoktur denilse de tıbbi tedavinin yanında kullanılan çeşitli bitki ekstrakt ve özlerinin ciddi destekler sağladığı bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki tek başına çay, çiğ tüketim gibi yöntemler ile yada bitki tozlarını ve bunlardan üretilen tabletleri tüketmenin etkisi beklenenin oldukça altında sonuçlar vermektedir. Bunun sebebi ise bitkilerden alınabilecek olan maddelerin etki mekanizmasının bir hastalık olmadan uzun süreli kullanımlarda korunma amaçlı çalışmalarıdır. Bir hastalık durumunda başvurulacak yöntem bir bitkinin ekstrakt yada içeriğindeki faydalı maddelerin ayrıştırılması ile elde edilen özlerin kullanılmasıdır.

AVENA SATİVA (YULAF) EKSTRESİ:
Lif bakımından zengin, ciddi bir protein kaynağı da olan yulaf başka birçok faydasının yanında akciğer problemlerinde özellikle öksürüğe sebep olan tıkayıcı rahatsızlıklarda oldukça faydalı olmaktadır.

KIRMIZI REISHI MANTARI:
Akciğer problemlerinde oldukça etkili destek sağladığı bilinen Ganoderma Lucidum (Reishi Mantarı) Özellikle Akciğer kanseri ve KOAH Hastalığı tıbbi tedavinin yanında etkileri literatüre girmiştir.

CURCUMIN (Zerdeçal özü)

Zerdeçalın akciğer problemlerinde ne kadar etkili olduğunu halk arasında bilmeyen yoktur. Curcumin ise Zerdeçal’ın içindeki etkili olan maddelerin ayrıştırılması ile elde edilen tıbbi tedaviye destek olarak tüketimi önerilen bir maddedir.

IHLAMUR
Ihlamur çay olarak tüketildiğinde nefes açıcı göğüsü yumuşatıcı etkisi olan bir bitkidir. Anadolu’da neredeyse heryerde yetişebilen bitki Rahatlatıcı etkiye sahiptir.

KOAH Hastalığına Bitkisel Tavsiyeler” için bir yorum

  1. Besim aybar Yanıtla

    Koah has için ilaç ne almam gerek bana 1 adet balgam için bir hap verildi başka bir şey yok ne yapmam lazım yonlendirirseniz menmun olur sagligimiza kavuşmaya çalışırız teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir