Şeker Hastalığına Bitkisel Tavsiyeler

Günümüzde birçok sebepten dolayı umulmadık hatta akla bile gelmeyen rahatsızlıklara yakalanabiliyoruz. Bunların sebebi bazen genetik olabiliyor. Bazen de yaşam koşulları ve iyi beslenememeye dayanıyor. Ne yazık ki geçim sıkıntısı ve gündelik yaşamda oluşan stres ve psikolojik travmalar da bu rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Bu yazımızda şeker ( diyabet ) hastalığını inceleyeceğiz ve şeker hastalığına bitkisel tavsiyeleri ele alacağız.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir problemdir ve pankreasta oluşan bu problem vücutta kalitesiz insülin üretimi veya insülin üretememe sonucu ortaya çıkar. Hastaya kısa sürede fazla zararı olmasa da uzun vadede ciddi problemlere yol açmaktadır. Özellikle kalp damar problemlerini tetikleyen bir rahatsızlıktır. Önlem alınmaz ise ne yazık ki geri dönülemez hasarlar ortaya çıkartabilir. Öncelikle “ Şeker Hastalığı “ ortaya çıkan hastalar kesinlikle doktor kontrolünde ilaç veya gerekiyorsa insülin desteği almalıdır. Özellikle Tip 1 Diyabet hastalarında insülin kullanımı olmazsa olmazlardandır. Doktor kontrolü şeker hastalığında çok önemlidir.

Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Tavsiyeler

Şeker hastalığı için bitkisel tavsiyeler vardır ve sonuç alınmaktadır. Şimdi sizler için bu tavsiyeleri sıraladık.

Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Tavsiyeleri Uygularken Kesinlikle Doktor Tedavisi Aksatılmamalıdır.

Gelelim Şimdi Şeker Hastalığı İçin Tavsiyelerimize;

  • Bitkisel tavsiyelerden önce kesinlikle şeker hastaları şekeri düşürmek için yemeklerden sonra yürüyüş veya egzersiz yapmalıdır. Bu yolla kandaki şeker kaslara yapışarak düşürülebilir.
  • Diyetisyen kontrolünde bir listeyle yeme içme alışkanlıklarınızı tekrardan düzenlemelisiniz.
  • Tarçın: Tarçın birçok araştırmayla kan şekerini düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tarçını yemeklerden sonra bir kâse yoğurda 1-2 çay kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz. Suyunuza da kabuk tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Çörek otu: Çörek otu da vücudumuzda birçok problemle savaştığı gibi şeker problemiyle de mücadele etmektedir.
  • Yeşil Çay: Yeşil çay vücutta hem şekeri dengelemede hem de yüksek kan basıncını dengelemede etkilidir. Yeşil çay psikolojik olarak da rahatlama sağlamaktadır.
  • Yaban Mersini: Yaban mersini de diyabet rahatsızlığı için destek olarak kullanılabilecek etkisi kanıtlanmış bir bitkidir. Yaban mersininin hem yaprağı hem de meyvesi şeker hastalığı için kullanılmaktadır. 2 bardak dinlenmiş suya 2 çay kaşığı olacak şekilde yaban mersininin meyvesini katın ve 5-10 dk kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra tekrardan dinlenmeye alın ve yemeklerden 10 dk önce 1 çay bardağı içerek tüketin.
  • Şeker hastaları akşam yemeği öğünlerinde mutlaka yemeğin yanında taze sebze de tüketmelidirler.

Sağlıklı Günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir