Şeker Hastası Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Yaşadığımız dönemin stresli ve yoğun olması beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Artık hemen hemen her ailede kanser, kalp damar problemleri ve diyabet rahatsızlıkları sıkça rastlanır oldu. Yoğun stres altında çalışmak ve yaşamak bahsettiğimiz hastalıklar ve benzeri rahatsızlıkları ortaya çıkartıyor. Bu rahatsızlıkların tedavisi ya çok zor ya da şuanda mümkün değil. Bu yazımızda “ Şeker Hastalığı “ ve “ Şeker Hastası Engelli Raporu “ konularını inceleyeceğiz. Birçok şeker hastası haklarından haberdar değil ve sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olmasından dolayı pek te önemsenmeyen bir problem haline geldi. Fakat yazımızı okuduktan sonra yapılan düzenlemelerle beraber bir çok şeker hastası için engelli raporu imkanının sağlandığını göreceksiniz. Sadece engelli raporu değil birçok kolaylık ve ayrıcalık da sağlanıyor. Şeker hastası engelli raporu konusuna geçmeden önce şeker hastalığıyla ilgili kısa bir tanım yapalım.

Şeker ( Diyabet ) Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı bazen genetik bazen de yaşam şartları ve dengesiz beslenmeden dolayı ortaya çıkan bir problemdir. Çeşitli nedenlerden dolayı ne yazık ki vücudumuzda bulunan pankreas organımız ya vücudumuza yetecek kadar insülin üretemiyor ya da kalitesiz insülin ürettiği için vücut bu insülini kullanmıyor. Bir de pankreas organı iflas etmiş veya iflasın eşiğine gelmiş Tip 1 denilen vakalar vardır. Bu bahsettiğimiz durumlarla karşılaşıldığında başlıca şikayetler şu şekilde sıralanır;

 

  • Ağız kuruluğu
  • Aşırı tuvalete çıkma
  • İdrarını tutamama
  • Aşırı aç kalındığında ciddi el ayak titremesi ve soğuk terleme

 

Eğer bu ve buna benzer şikayetler sizlerde de mevcutsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak kan şekerinizi ve 3 aylık kan şekeri ortalaması olan HBA1C değerinizi ölçtürmelisiniz.

Şeker Hastası Engelli Raporu Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ne yazık ki ülkemizde bir çok şeker hastası haklarından haberdar değil. Şeker hastalarının haklarına gelmeden önce genel olarak şeker hastası engelli raporunda engel oranları nasıl oluyor bahsedelim.

Öncelikle komplikasyon geçirmemiş Tip 2 Şeker hastalarından bahsedelim. Bu hastalarda herhangi bir komplikasyon olmadığından ve vücutta başka herhangi bir problem yoksa genel olarak sağlık kurullarından aldıkları rapor %20’dir. Eğer komplikasyon yaşanmışsa bu bireylerin şeker hastası engelli raporu komplikasyonun boyutuna göre değişmektedir. Fakat alt limiti %20 olarak belirleyebiliriz.

Gelelim Tip 1 Şeker hastalarına. Tip 1 şeker hastalarının komplikasyon geçirmemiş ve vücudunda başka bir problem olmayanları genel olarak sağlık kurullarından aldıkları şeker hastası engelli raporu %30 ve %40 arasında değişmektedir. Eğer komplikasyon geçirmiş veya vücudunda başka bir problemi varsa bu oran probleme ve komplikasyona göre değişmektedir.

Yeni Düzenlemeyle Engellilik

Yapılan son düzenlemelerle beraber engelli sayılmanız ve engellilere sağlanan haklardan yararlanmanız için en az %40 engelli raporunuz olması gerekiyor. Yani Tip 1 şeker hastasıysanız veya Tip 1, Tip 2 fark etmeden komplikasyon geçirmişseniz bu oranda şeker hastası engelli raporu alabilirsiniz. Vücudunuzda başka herhangi bir problem varsa da bu şansınız devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir