Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

Gün içerisinde sıkça sağımız solumuz ağrıyabilir. Bu arılar kısa süreli olduğundan pek önemsenmez. Fakat bazı gün içerisinde oluşan ağrılar vardır ki bize uyarı verir problemin büyümeden çözülmesi için. Topuk dikeni başlarda gün içerisinde kendini hafif hafif belli eden önlem alınmazsa daha da büyük boyutlara ulaşan bir problemden bahsedeceğiz. Nedir bu problem? Çekenin iyi bileceği bir problem “ Topuk dikeni “ adından da anlaşılacağı gibi topukta oluşan bir problemdir ve önlem alınmazsa yürüyememe gibi daha da büyük problemleri ortaya çıkarmaktadır. Kendisini uzun süreli yürümediğimiz zaman yani oturduğumuz veya yattığımız zamandan sonra ilk ayağımızın üstüne bastığımızda kendini belli eder. Yürüdükçe ağrı azaldığından her zaman karşılaşılan basit problemlerden biridir hissi oluşturur. Fakat bu problemle hemen başa çıkılmazsa sadece topuk dikeniyle kalmayıp ayağımızı kullanamamaya kadar giden bir problemdir. Topuk dikeni adını duyduğunuzda kafamızda oluşan ilk algı gibi bir problemdir. Adeta topukta bir diken batması hissi oluşur. İlk fark edildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni kimilerinde genetik kimilerinde kiloya ve hareketsizliğe bağlı olarak oluşmaktadır. Özellikle düztaban olan bireylerde daha sık rastlanmaktadır. Bayanlarda ise yanlış topuk seçimi ve aşırı topuk kullanımından dolayı ortaya çıkma riski vardır.

Gelelim Topuk Dikeni Belirtilerine;

  • Gün içerisinde hareketsiz kaldıktan sonra ki ilk adımda topukta az da olsa yanma.
  • Topukta yürürken oluşan batma hissi.
  • Topukta iltihaplanma.
  • Uzun yürüyüşlerden sonraki gün topukta ağrı.

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya birkaçı sizde mevcutsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Röntgende görülebilen bir problemdir. Topukta biriken kalsiyum ve iltihap sertleşerek bu bölgede batma hissi oluşturur.

Topuk Dikeni Sendromu

Bu hastalık fiziksel bir rahatsızlıktır. Bu problemin birde psikolojik olanı mevcuttur. Fiziksel anlamda topukta herhangi bir oluşum olmasa da kişide topuk dikenindeki gibi batma ve yanma hissi oluşur. Bu rahatsızlığa “ Topuk Dikeni Sendromu “ denmektedir.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Probleminiz meydana geldiğinde kesinlikle uzman doktorunuza başvurmalısınız bunun yanında bizim vereceğimiz tavsiyeleri de uygularsanız faydasını göreceksiniz.

Tavsiyelerimiz;

  • Aşırı uzun yürüyüşler ve egzersizlerden kaçının.
  • Uzun süreli hareketsizlikten uzak durun.
  • Ayağınıza ve topuğunuza ne kadar az yük binerse sizin avantajınıza olacaktır.
  • Ayakkabınızın içine medikal malzeme olan topuk silikonu yerleştirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir