Varis Hastalarına Bitkisel Tavsiyeler

Varis, damar yapısının genişleyerek deforme olması sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Varis problemi vücudumuzun kötü gözükmesine sebep olmakla birlikte, aslen kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Bacaklarınızda, deforme olmuş damarları göremeseniz de, kasılmalar yaşıyorsanız, kaşınma ve rahatsızlık duyuyorsanız mutlaka bir doktor muayenesine gitmenizde fayda var. Zira varis deri üzerinden görülebilen dış varis ve deri üzerinde görülemeyen iç varis olarak mevcuttur. Vücudun damarlara olan baskısı damarlarımızın tahribatını tetiklemektedir, bu sebeple kilolu insanlarda varis daha çok görülmektedir. Ayrıca çoğunlukla ayakta fazla duran insanlarda da görülmektedir.

Varis’e Bitkisel Çözümler

Damar yapısını toparlayarak yeniden eski haline çevirmek için modern tıp bizlere ne yazık ki sadece ameliyat çözümü sunmaktadır. Bunun yanında bizlere varis bulunan problemli damarı operasyonla alarak görüntü itibariyle bir tedavi şekli sunabilmektedir. Bitkiler ise fitoterapi yöntemi ile bu problemin ortadan kaldırılabileceğini bize söylüyor. Bitkisel desteklerle damar yapısının eski haline kavuşabildiği ortaya konulan büyük bir gerçektir ve bu birçok araştırmayla desteklenmektedir.

Daha önceki makalelerimizde ifade edildiği üzere Varise bitkisel çözümler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Gotu Kola: Gotu kola bitkisi damar yapısı düzenleyerek genişlemiş damarın eski haline gelmesinde destek sağlıyor.
  • Atkestanesi: Atkestanesi de tıpkı gotu kola gibi damar yapısını desteklemektedir. Böylelikle hasarlı olan damarın tedavisinde yardımcı olmaktadır.
  • Kırmızıbiber, sarımsak ve hamamelis gibi bitkilerin varis tedavisinde ve bağırsak emiliminde faydası bulunduğundan varis probleminin ortadan kalkmasında önemli bir yeri vardır.
  • Tüm bunların yanında damar sağlığı için kullanılabilecek aminoasitlerin varlığı görmezden gelinemez. Özellikle L’arginin gibi maddeler damar sağlığımız için bize yardımcı olabilmekte. L’arginin damar yapısını desteklediğinden genişlemiş olan varisli damarında tahrip olan bölgelerinde yapılanma sağlaması muhtemeldir. Birçok akademik araştırmayla L’arginin maddesinin damar yapısına faydası kanıtlanmıştır.

Yukarıda saydığımız şifalı bitkilerin kesinlikle ekstrakt olarak kullanılması gerekmektedir. Ekstrakt olarak kullanılan ürünler çoğunlukla alerjik ve toksik etkiden arındırıldığından ve bitkinin sadece işimize yarayacak kısmının kullanılmasından dolayı fayda etmesi çok daha kısa sürede ve daha etkili olacaktır.

Daha detaylı bilgi almak ve sorularınıza yanıt aramak için sitemizde bulunan soru kısmından sorunuzu sorabilir problemlerinizle ilgili cevaplar bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir